Podstawowe wyposażenie samochodu

Podstawowe wyposażenie samochodu

Wśród obowiązkowego wyposażenia samochodu, obok trójkąta ostrzegawczego, znajduje się gaśnica. Służy ona do stłumienia zarzewia ognia lub ugaszenia tlącej się instalacji. Jej niewielka pojemność (zazwyczaj kierowcy wybierają najmniejsze możliwe modele, ważące 1 kg) sprawia, że nie uda nam się ugasić prawdziwego pożaru za jej pomocą…

Serwis gaśnic z uprawnieniami

serwis gaśnicMimo to jest niezbędna w każdym pojeździe – jeżeli nie chcemy złamać przepisów, musimy się w nią zaopatrzyć. Każda gaśnica ma jednak określony okres ważności. Gdy się skończy – musimy już sprawdzić lub kupić nową. Jeśli jesteś osobą, która ceni sobie ekologiczną postawę życiową – lepiej pomyśleć o sprawdzeniu gaśnicy niż kupnie nowej. Przedłużenie ważności to raptem kilka złotych i można tego dokonać między innymi na stacjach diagnostycznych. W wyjaśnianiu wszystkich naszych wątpliwości związanych z gaśnicami pomoże nam serwis gaśnic do aut w Nowym Sączu. Profesjonaliści, posiadający odpowiednie uprawnienia, wykonają najpierw przegląd gaśnicy. Dzięki temu można w rzetelny sposób określić stan gaśnicy, sprawdzić termin ważności proszku oraz datę legalizacji gaśnicy. Pozytywne przejście przeglądu odnotowywane jest za pomocą kontrolki umieszczanej na sprawdzonej gaśnicy.

serwis gaśnicJeżeli zaś jakiś element jest uszkodzony – powinien on zostać wymieniony. Serwis gaśnic do aut w Nowym Sączu wykonuje wszystkie niezbędne czynności warsztatowe, które pozwolą na przywrócenie gaśnicy do stanu pozwalającego na jej użytek, a także czynności konserwacyjne, wydłużające żywotność urządzenia. Większość gaśnic przeznaczonych do wyposażenia auta, nadaje się do gaszenia B lub C – to znaczy, że sprawdzi się jedynie w przypadku pożarów gazów palnych, a także cieczy i ciał stałych, które się topią pod wpływem ognia (na przykład polietylen czy smoła). Droższe gaśnice uwzględniają także gaszenie A – materiałów, które się żarzą, jak drewno. Ale wybierając gaśnicę, nie powinniśmy kierować się ceną (chyba że uważamy, że taka gaśnica nie będzie nam potrzebna… jednak tego nigdy nie możemy być przecież pewni) – podczas wyboru uwzględnijmy wagę gaśnicy: im większa, tym będzie działać dłużej, a więc konieczność jej napełniania czy wymiany na nową będzie rzadsza. Warto pomyśleć także o tym, aby gaśnica taka wyposażona była w uchwyt – metalowy pozwoli na jej stabilny montaż w dowolnym miejscu w pojeździe.

Każda gaśnica powinna spełniać wymagania krajowe i unijne – musi posiadać odpowiednie certyfikaty, aby nadawała się do użytku. Wybierajmy gaśnice o ergonomicznym kształcie, których użycie nie będzie sprawiało żadnego problemu.