Jak sprawdzać prawidłowość działania części do aut japońskich?

Jak sprawdzać prawidłowość działania części do aut japońskich?

Kiedy dzieje się coś niepokojącego z naszym samochodem, często jest to spowodowane jedynie usterką jednego ze składowych elementów silnika. Okazuje się jednak, że często to te właśnie poszczególne niekoniecznie duże elementy odgrywają bardzo ważną rolę. Można w tym przypadku wymienić pierścienie tłokowe.

Części do aut japońskich wysokiej jakości

części do aut japońskichPrzede wszystkim aby wiedzieć jak sprawdzić dany element i aby zorientować się, że to właśnie on stanowi problem, musimy znać jego podstawową zasadę działania i budowy. Jeśli chodzi o pierścienie tłokowe to zdecydowanie najważniejszą rolą będzie uszczelnianie komory spalania silnika i zmniejszanie zużycia oleju. Jednak aby wiedzieć, że silnik niedomaga właśnie z tego powodu, że pierścienie tłokowe, przykładowo NPR uległy awarii, musimy wiedzieć jak działają, jakie działanie wywierają na sam silnik. Pierścienie tłokowe działają na tyle dobrze, na ile silna jest wywierana na ściany cylindra kompresja. Trzeba pamiętać, że oczywiście jej wartość będzie zależna od materiału, z którego pierścienie będą wykonane. Jednak pewne jest to, że pierścienie tłokowe poprzez kompresję na ścianę cylindra mogą uszczelniać silnik. Teraz już łatwo będzie się nam domyślić jaki objaw może dać nam wskazówkę, że pierścienie uległy awarii. Oczywiście będzie to zaburzona kompresja, w tym przypadku oczywiście kompresja będzie zbyt niska. Jednak nie będzie to widoczne na pierwszy rzut oka, konieczne będzie wykonanie pomiaru kompresji. Jak sprawdzić kompresję w silniku? Pierwszą zasadą, o której należy pamiętać, kiedy sprawdza się czy pierścienie tłokowe funkcjonują w silniku naszej Toyoty prawidłowo to oczywiście wykonywanie pomiaru na zimnym silniku.

części do aut japońskichZaczynając pomiar musimy umieścić trochę oleju silnikowego na denku tłoka. Olej ma się rozlać w przestrzeni pomiędzy tłokiem, a cylindrem, czyli w miejscu umiejscowienia właśnie pierścieni tłokowych. Zasada oczywiście będzie taka sama zarówno w samochodach Hondy czy innych marek. Jak zinterpretować przebieg pomiaru? Jeśli kompresja podczas pomiaru będzie większa niż ta zmierzona przed nalaniem oleju, z całą pewnością możemy być pewni, że pierścienie tłokowe naszego producenta, przykładowo RIK nie działają prawidłowo. Możemy również wnioskować, że jeśli po doprowadzeniu oleju kompresja nie uległa poprawie na pewno szczelność głowicy została zaburzona. Części do samochodów japońskich są oczywiście bardzo precyzyjnie wykonane, jednak nie można zapominać, że każdy element się kiedyś zużywa i niekoniecznie mamy na to wpływ. Oczywiście jedyne na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę to zdecydowanie regularne przeprowadzanie kontroli prawidłowego funkcjonowania silnika i nie tylko. Tanie części do aut japońskich odznaczają się wysoką jakością i może to zdecydowanie się przełożyć na zmniejszenie awarii. Nigdy jednak nie powinniśmy całkowicie rezygnować z podejmowania prób badania i kontrolowania, czy nasz silnik prawidłowo funkcjonuje.

Oczywiście najlepiej wybierać części oryginalne i precyzyjnie dopasowanie do modelu samochodu. Nie można jednak zapominać o tym, że najważniejsze będzie prawidłowe zamontowanie.