Jak działa naczepa samowyładowcza?

Jak działa naczepa samowyładowcza?

Naczepy z ruchomą podłogą cieszą się dość dużą popularnością, ponieważ sprawdzają się do transportu specyficznych ładunków, takich jak na przykład biomasa roślinna. Dzięki ruchomej podłodze, możliwe jest łatwiejsze i o wiele szybsze wyładowanie towaru.

Konstrukcja naczepy samowyładowczej

naczepy samowyładowczeJak są jednak zbudowane takie naczepy samowyładowcze? Wzdłuż naczepy ułożone są listwy aluminiowe w ilości 12 lub 24. Nie są one przytwierdzone na stałe a poruszają się ruchem posuwisto-zwrotnym o niewielkie odległości: od 15 do 25 centymetrów. Po bokach każda listwa ma zamontowane uszczelki, które mają zapewniać szczelność podłogi, gdy transportowany będzie materiał sypki. Bardzo ważna jest też konstrukcja ramy naczepy. Do jej budowy wykorzystuje się drobnoziarnistą stal konstrukcyjną, ale należy ją dodatkowo wzmocnić poprzecznymi belkami – to bowiem one stanowić będą podparcie dla aluminiowych listew. Listwy podczas pracy będą generować opór, aby więc go zminimalizować, konieczne jest zastosowanie specjalnych plastikowych wkładek ślizgowych. Do samego działania mechanizmu niezbędne jest taka sama ilość hydraulicznych, co liczba występujących belek przesuwnych (najczęściej są to trzy belki). Siłowniki są bowiem łączono, każdy osobno z każdą belką, a do sterowania wykorzystuje się elektrozawory.

naczepy samowyładowczeDo tych przesuwnych belek mocowana jest co trzecia listwa, dzięki czemu podłoga składa się z trzech sekcji listew – każda z sekcji może prasować osobno dzięki oddzielnym siłownikom. To właśnie na tym opiera się działanie ruchomej podłogi. Taki mechanizm jest naprawdę dobry, jednak aby listwy mogły pracować precyzyjnie, bardzo ważne jest to, aby miały odpowiednie profile – to znaczy muszą być one zawsze dostosowane do rodzaju przewożonego surowca. Od tego będzie zależała ich wytrzymałość, sztywność, jak też odporność na uderzenia. Znaczenie ma także wysokość listew – dostępne są takie o wysokości od 5 mm aż do 19 mm. Do tego ważne jest dobranie do listew odpowiednich wymiarów siłowników oraz pompy o właściwej wydajności. Duże znaczenie ma również ciśnienie oleju. Jak widać, aby podłoga w naczepie samowyładowczej działała w sposób prawidłowy, bardzo ważne jest to, żeby wszystkie elementy były odpowiednio do siebie dopasowane.

Warto pamiętać też o tym, że nie wszystkie ładunki można przewozić za pomocą tej naczepy. Producenci nie polecają między innymi przewozu materiałów rozdrobnionych takich odpady metalowe oraz rozkruszone szkło. Tłumaczy się to tym, iż mogą one uszkodzić listwy, jak też źle wpływać na mechanizm napędowy oraz gumowe uszczelki. Przez to podłoga przestanie być odpowiednio szczelna.

Close Menu