Do czego służą słupki drogowe?

Do czego służą słupki drogowe?

Jest mnóstwo elementów miejskiej infrastruktury, które dzisiaj są już tak powszechne, że w zasadzie mało kto zwraca na nie uwagę, aczkolwiek ich brak spotkałby się z ogromnym sprzeciwem ze strony obywateli. Właśnie takim elementem są słupki drogowe, które w założeniu mają tworzyć m.in. zaporę między jezdnią a chodnikiem.

Słupki drogowe z poliuretanu

słupki drogoweZ pewnością każdy nieraz je widział. Najczęściej mają one biało-czerwone kolory, chociaż zdarzają się również w jednolitej barwie. Najczęściej wykonuje się je z tworzywa poliuretanowego, co również dodaje im właściwości odblaskowych. Jest to o tyle ważne, że nocne światło latarni odbite od tego typu zabezpieczeń od razu trafia do oczu kierowcy, nie ma zatem żadnych problemów z określeniem końca jezdni i początku chodnika. Najważniejsze jest to, że trwałe słupki drogowe wykonane z poliuretanu mogą wytrzymać naprawdę poważne wypadki. Wszystko dzięki temu, że ich elastyczna natura pozwala im bardzo szybko wrócić do stanu pierwotnego. Nieuważny kierowca, który omyłkowo wjedzie na przestrzeń chodnikową i trąci samochodem taki słupek, nie musi się niepokoić. Zostały one zaprojektowane w taki sposób, aby wyrządzać możliwie najmniejsze szkody pojazdom, które w nie uderzyły. Słupki drogowe ze wspomnianego materiału są niezwykle trwałe i wytrzymają niejedno uderzenie. Dzięki temu, że zostały przytwierdzone do podłoża trzema większymi śrubami montażowymi są praktycznie nie do poruszenia.

słupki drogoweNajczęściej wykorzystuje się je przy wszelkiego rodzaju placach, parkingach, przy ulicach, przed sklepami lub innymi budynkami użytku publicznego. Warto zauważyć, że ich wygląd upodabnia je do konstrukcji wykonanych ze stali. Sprawiają wrażenie niezwykle ciężkich i mogących wyrządzić poważne zniszczenia w przypadku zderzenia z samochodem. Wszystko to jest oczywiście umyślne, aby kierowcy mieli świadomość, że nie mimo wszystko czuć strach przed wjechaniem na chodnik i uszkodzeniem swojego pojazdu. Na końcu warto jeszcze wspomnieć o innego rodzaju słupkach, które wykonuje się z betonu płukanego z fakturą zewnętrzną grysu kwarcyt. Na samym dole takiego słupka wykonuje się otwór służący do odpowiedniego umieszczenia elementu w podłożu. Słupki takie potrafią ważyć nawet czterdzieści kilogramów i w tym przypadku nie ma możliwości, aby samochód, który w nie uderzy nie odniósł żadnych uszkodzeń.

W zasadzie należy jasno powiedzieć, że istnieje spora szansa na uszkodzenie też samego słupka. Dlatego też najczęściej wykorzystuje się je na parkingach i innych przestrzeniach, gdzie prędkość ruchu jest znacząco zmniejszona. Nieważne, z jakiego materiału by były, słupki drogowe służą ogólnemu bezpieczeństwu obywateli i należy cieszyć się z ich stosowania.